Správně padnoucí jezdecká výstroj je dle mého názoru základ pro to, jak mít zdravého, spokojeného a ochotně pracujícího koně. Tak jako je padnoucí sedlo nezbytná část pro udržení zdravého hřbetu Vašeho koně, stejně tak je důležitá také padnoucí uzdečka a vhodně zvolené pasující udidlo.
Uzdečka, stejně jako ohlávka (viz. minulý článek) musí Vašemu koni individuálně pasovat dle jeho anatomie a tvaru hlavy. Jednotlivé kožené ani kovové součásti uzdečky by neměly zasahovat do kostěných ani pohyblivých výčnělků, citlivých částí koňské hlavy a nezapomínejme ani na znalosti správného zapínání, které umožňuje dostatečný průchod vzduchu a netlačí na žádná nervová zakončení.
K čemu slouží uzdečka/uzda?
Přestože by tomu tak BÝT NEMĚLO, uzdečka v mnoha případech slouží k ovládání hlavy koně, na kterou působí pomocí udidla či nánosníku. Pakliže je uzdečka užívána správně, funguje pouze jako prostředník mezi měkkým kontaktem koňské huby a rukou jezdce.
Pamatujte: ruka jezdce, je až tou poslední pomůckou při ježdění. Předchází jí především pomůcka sedem a holeněmi.
Tělo koně není stavěno pro jezdecké využití a tak veškeré jezdecké vybavení, které není koni pasované dle jeho anatomických potřeb, ovlivňuje svým způsobem měkké tkáně, které určují rozsah a pohyblivost jednotlivých anatomických částí.
Aby se kůň mohl pohybovat bez bolesti a v plném rozsahu svých atletických schopností, je potřeba, aby uzdečka správně rozkládala tlak, nikde netlačila a koně nijak neomezovala.
Na toto téma proběhlo několik specifických výzkumů, které prokazují, že špatně padnoucí uzdečka má negativní vliv na sportovní i pohybové výkony koní.
Na základě výzkumů se mnoho designérů rozhodlo tvar uzdečky přizpůsobit anatomickým požadavkům hlavy koně, ovšem ani to, že je uzdečka tzv. anatomická, nemusí zajišťovat ještě její stoprocentní funkčnost.
Z jakých částí se uzdečka skládá
Základní popis uzdečky a její sestrojení jistě většina z Vás plnohodnotně ovládá. Víte ale přesně, k čemu slouží jednotlivé komponenty, které jsou součástí uzdečky?
Základnou uzdečky je nátylník, který leží za ušima v oblasti týlu a rozkládá tlak na velmi důležitou část hlavy koně. Z nátylníku, který je stabilizován čelenkou, vedou po obou stranách lícnice, které se upínají do kroužků udidla a souběžně s nimi je lemuje lícní řemínek nánosníku. Také podhrdelník vychází ze základny nátylníku.
K čemu vlastně jednotlivé části slouží?
Nátylník je tzv. základnou celé uzdečky. Leží na týlu koně a jeho hlavní funkcí je rozprostírání tlaku – čím širší a lépe tvarovaný nátylník je, tím lépe bude rozkládat tlak.
Z nátylníku vede podhrdelník, který má především stabilizační funkci.
Lícnice nabízejí možnost připevnění udidla k uzdečce a vedou podél lícních kostí.
U nánosníků je jeho funkce velmi sporná s ohledem na jeho typ a způsob utažení. Jedna skupina jezdců říká, že díky nánosníku a podpínacímu řemínku udidlo lépe působí na hubu koně, druhá skupina říká, že má mít funkci zabránit koni při práci otevírat hubu, třetí říká, že je naprosto k ničemu.
- Otevírání huby je pro koně naprostá přirozenost, která ovšem může někdy poukazovat na bolest či diskomfort koně. Pakliže se nánosník více utáhne, kůň nebude schopen otevírat hubu, díky čemuž se nebude moci uvolnit ani poukázat na případnou bolest.
Čelenka zastává většinou funkci dekorativní, přestože primárně je na uzdečce umístěna proto, aby stabilizovala umístění nátylníku, který by mohl klouzat po týlu směrem dozadu.
Anatomie koňské hlavy
Podrobnější anatomii koňské hlavy jsme již zmiňovali ZDE ve článku o pasování ohlávek, proto nebudu v tomto článku zacházet do přílišných detailů.
Hlavní funkcí koňské hlavy je chránit a uchovávat životně důležité orgány a smyslové soustavy, kterými jsou například mozek, smyslová, dýchací a trávicí soustava nebo také změť nervových zakončení, které mají vliv například na pohyblivost pysků a dalšího. Uzdečka by v každém případě neměla žádnou z těchto důležitých struktur omezit, jelikož by mohla zamezit správnému proudění vzduchu, polykání či kousání.
V dalším článku si řekneme, jak by správně měla být uzdečka pasována.
Autor: Nikola Kováříková, IG @equine_study
Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o. a Nikola Kováříková